Royal Enfieldi lugu – aastast 1901
Novemberis 1891 ostsid ettevõtjad Bob Walker Smith ja Albert Eadie, 50 aastat tegutsenud nõelte tootmise vabriku George Townsend & Co, mis oli just hiljuti alustanud jalgrataste tootmisega.
1893 aastal võitis äriduo hanke tarnimaks osakesi relvatehasele Royal Small Arms Factory, mis asus Enfieldis. Selleks, et suurt võitu väärikalt tähistada, nimetasid nad enda ettevõtte ümber Enfield Manufacturing Company Ltd-ks, ning nimetasid enda esimese jalgratta, mis oli Bob Walker Smith`i poolt disainitud, Enfieldiks. Järgneval aastal nimetatakse kõik nende poolt toodetud jalgrattad, Royal Enfieldideks. Avalikkusele tutvustatakse kaubamärki ‘Made Like A Gun’ .
Bob Walker Smith disainis ettevõtte esimese mootorsõiduki, mis sai tuntuks kui “quadricycle”. See ehitati kahele tugevale jalgrattaraamile ja kasutas 1 1/2 hp De Dion mootorit. Ettevõte võtab kasutusele nime The Enfield Cycle Co. Ltd, mida kasutatakse järgmised 70 aastat.
Royal Enfield siseneb motosporti, kui üks nende “quadricycle” osaleb 1000 miili võidusõidul mis väisas ränkraskel rajal Londonist Edinburghi ja tagasi.
Luuakse esimene Royal Enfieldi mootorratas, mille disaineriteks on Bob Walker Smith ja Jules Gobiet. Seda esitletakse avalikkusele esmakordselt Londonis, Stanley Cycle Show`l. Mootorratta jõuallikaks on 1 1/2 hp mootor, mis loomanahkse rihma abil mootorratast edasi liigutab.
Stanley Cycle show`l avalikustatakse Royal Enfieldi esimene V-Twin, millelel kasutatakse Motosacoche 297cc mootorit. Mudeliga võidetakse samal aastal mitmeid võistluseid s.h John O’ Groats to Lands End Trial.
Tootmisesse läheb Royal Enfieldi esimene 2-taktiline mootor. Ajal mil Suurbritannia liitus esimese maailmasõjaga, läks ettevõtte suurim mootorratas 770cc 6 hp V-twin masstootmisesse. Sõja käigus tarnis ettevõtte mootorrattaid nii Briti, Belgia, Prantsusmaa kui ka USA sõjaväele.
Järjepideva tootearenduse tulemusena on tootevalikus 8 mudelit. Samuti tullakse välja Sports Model 351-ga, esimene 350cc OHV 4-taktiline Royal Enfield, millega saab käike jalgadega vahetada. Samuti tutvustakse unikaalset 225cc 2-taktilist naiste mudelit.
18 aakrilises Reddichi tehases puhkeb suur tulekahju. Firma enda tuletõrjebrigaadil õnnestub tuli kontrolli alla saada.
Royal Enfield võtab kasutusse uued modernsed bensiinipaagid. Firma oli samuti esimeste seas, kes võttis kasutusele modernsed esikahvlid.
Kümnend algab mitmekülgse ,11-mootorrattalise tootevalikuga, alates 225cc 2-taktilise Model A-ga, kuni 976cc V-twin Model K-ni.
Sünnib legendaarne mootorratas “Bullet” . Sellega tullakse esmakordselt välja Londoni Olympia mootorrataste näitusel, novembris 1932. Tootevalikus on kolm erinevat versiooni: 250, 350 and 500cc, kõik rida ‘sloper’ mootoritega, koos kõrgsurve kolbide ja võimalusega käike vahetada jalaga.
Sureb üks asutajatest, Bob Walker Smith. Tema poeg, Major Frank Smith, kes on aastaid koos oma isaga tehast koos juhtinud, saab kogu kontrolli Enfield Cycle Company`s enda käsutusse.
Müügile tuleb innovaatiline Model Z ‘Cycar’. See tavakasutajatele mõeldud 148cc 2-taktiline mootorratas tuleb müügile täielikult kaetud mootoriga ning jalakaitsmetega.
Model JF väljatulekuga muudetakse radikaalselt 500cc Bulletit. Mootor muudetakse täielikult vertikaalseks koos 4-klapiliste silindripeadega. Eritellimusena saab tellida pronksist silindripeadega sport versiooni.
Teise maailmasõja ajal toodab Royal Enfield suures koguses sõjaväe mootorrattaid, jalgrattaid, generaatoreid ning õhutõrje relvade hoidikuid. Kõige ikoonilisem mudel on 125cc ‘Airborne’ mis on samuti tuntud kui Flying Flea. Neid 126cc 2-taktilisi mootorrattaid sai laadida spetsiaalselt toodetud langevarju korvidesse ja saata otse vaenlase tagalasse.
Sõjajärgsel Colmore Cup Trialil, veebuaris 1948, tutvustatakse 350cc Bulleti prototüüpi, mis on varustatud radikaalse õõtshoovaga tagavedustusega. Kaks Bulletit võidavad 1948 aasta Itaalia ISDT-l kuldmedalid.
Suurbritannias tullakse välja uue 350cc Bulleti ja 500 Twin mudeliga. Mõlemad rattad jagavad sama raami, õõtshoovaga vedrustust, teleskoop esikahvlit ning käigukasti. K. R. Sundaram Iyer asutab Madras Motors-i importimaks Briti mootorrattaid Indiasse, sealhulgas Royal Enfielde.
Royal Enfieldi staarsõitja, Johnny Brittain, võidab koos oma 350cc Bulletiga prestiižika Scottish Six Days Trial-i , HNP 331.
Madras Motors saab India sõjaväelt tellimuse viiesajale 350cc Bulletile. Mootorrattad saabuvad Redditchist Indiasse 1953. aasta esimeses pooles ja saavutavad Indias koheselt suure edu, kuna need on vastupidavad ja lihtsalt hooldatavad.
Redditchi ettevõte ja Madras Motors loovad üheskoos ‘Enfield India’. Üheskoos alustatakse tehase ehitamist Tiruvottiyur`i.
Avatakse Tiruvottiyuri tehas ning hakatakse tootma Bulleteid. Algselt saadeti masinad Inglismaalt Madrase tehasesse, kus need kokku pandi. Aasta lõpuks ehitatakse 163 Enfield India Bulletit.
Johnny Brittain võidab oma Bulletiga teist korda Scottish Six Days Trial-i, samuti saavutab ta kõrge koha Briti meistrivõistlustel. Suurbritannias tullakse välja 250cc Crusader mudeliga. See 13-hobujõuline mootorratas on varustatud uudse mootori konstruktsiooniga, kus käigukast ja mootor jagavad sama korpust ning on varustatud vahelduvvoolu generaatori ja süüteküünaldega.
Tullakse välja ikoonilise Continental GT café raceriga,
millega õnnestub ühel ajakirjanikul sõita John O’ Groatsist Lands Endi alla 24 tunniga, sealhulgas teha 8 ringi Silverstone`i ringrajal. Continental GT on varustatud klaasfiibrist bensiinipaagi, sportlike käepidemete, võidusõidu istme, tahhomeetri ja sportväljalaskega.
Aasta alguses on tootmises ainult kaks mudelit– 250cc Continental GT ja 736cc Interceptor – Royal Enfield’i Redditch´i tehas suletakse ja krunt müüakse arendajatele. Interceptori tootmine jätkub ühes Enfield’i tehases Avonis, kuni ka selle sulgemiseni juunis 1970.
Enfieldi India tehas alustab 350cc Bulleti importi Suurbritanniasse ja Euroopasse. Brändi populaarsus mootorratta entusiastide seas kasvab ning läbimüük tõuseb järsult.
Välja tullakse uue 24-hobujõulise 500cc Bulletiga. See on põhiliselt mõeldud eksportimiseks välisturgudele ning on saadaval Classic, Deluxe ja Superstar konfiguratsioonis.
Enfield India toodab esimese ja ainukese masstootmises olnud diiselmootorratta, tuntud kui Enfield Diesel – selle jõuallikaks on väga kütusesesäästlik 325cc mootor, mis on ehitatud Bulleti kerele.
Tarbesõidukite ning traktorite tootja Eicher Group ostab Enfield India Limited´i. Eicher´i juured Indias ulatuvad aastasse 1948. Firma nimi muudetakse Royal Enfield Motors Limited´iks.
Nelikümmend Royal Enfieldi mootorratast ronib Khardung La otsa, mis on maailma kõrgeim mootorsõidukiga läbitav mäekuru, seades sellega pretsedendi, et Royal Enfieldiga on võimalik läbida maailma karmimaid teeolusid ning see paneb alguse iga-aastasele Himalayan Odyssey sõidule.
Kasutades Austria firma AVL disaini teadmiseid, alustatakse Royal Enfieldi tehases, Jaiuri lähistel Rajasthanis, alumiiniumist 350cc A350 Bulleti mootori ehitusega.
Tullakse välja stiilse Thunderbird kruiiseriga – see on varustatud 60ndatel välja arendatud 5-käigulise käigukastiga. Redditchis korraldatakse Royal Enfieldi omanike kokkutulek, mida külastab rohkem kui 1000 igas vanuses Royal Enfieldi.
Müügile tuleb 500cc Electra X eksport Bullet. TNS Autocar küsitluses hääletatakse Retro stiilis ‘Bullet Machismo’ parimaks kruiiseriks.
Royal Enfield tähistab 50ndat juubelit Indias, tulles välja spetsiaalsete Thunderbirdi ja Bullet Electra mudelitega ja raamatuga ‘The Legend Rides On’.
Indias tullakse välja Thunderbird Twinspark´iga, mis kasutab UCE mootorit. Royal Enfield alustab 500cc Classicu eksportimist Euroopa turgudele.
Indias tullakse välja 500cc UCE mootoriga. Retro stiilis Classic saavutab koheselt kultuse staatuse ning müük kasvab jõudsalt.
Royal Enfieldi omanike üle maailma julgustatakse osa võtma ühissõitmisest, millest saab iga-aastane üritus, mis toimub aprilli esimesel pühapäeval. Firma ostab Oragadamis 50 aakrit maad, et rajada uus tehas.
Royal Enfield tuleb välja esimese täiesti musta maantee kruiiseriga Thunderbird 500. Tiruvottiyur tehas püstitab uue rekordi – Müüakse 113,000 uut mootorratast.
Oragadami tehases alustatakse tootmisega. Sellest esmaklassilisest tehasest saab nurgakivi, täitmaks Royal Enfieldi globaalseid ambitsioone.
48 aastat peale esimese café racer´i väljatöötamist tuleb Royal Enfield välja uhiuue Continental GT-ga. Sellega pannakse algus mitmete custom mootorrataste ehitusele.
Royal Enfield avab Indias esimese omanäolise varustuse poe.
Royal Enfield omandab Briti mootorrataste disaini ettevõtte Harris Performance´i, et viia enda tootedisain veelgi paremaks.
Asutatakse Royal Enfield USA, mille peakontor asub Milwaukees, Wisconsinis. See on ettevõtte esimene otseturustamise haru väljaspool Indiat.
Royal Enfield tuleb välja seiklejatele mõeldud Himalayan´iga, mis kasutab uut 411cc SOHC mootorit ning on disainitud ideaalseks tööriistaks nii teedele kui ka maastikule.
Bruntingthorpe´s Suurbritannias avatakse uus Royal Enfieldi tehnoloogiakeskus, kus ligi 100 inseneri, disainerit ja testijat alustavad tööd, et välja töötada ettevõtte pikaajaline edukas tootestrateegia.
Vallam Vadagalis avatakse Royal Enfieldi komas tehas. See esmaklassiline tootmisüksus hakkab keskenduma Royal Enfield 350cc masinate tootmisele.
EICMA mootorrataste näitusel, Milanis ja Rider Manial, Goas, tullakse välja uue 650cc Royal Enfield Interceptori ja Continental GT Twin-ga . Ettevõte avab Goas esimese kohviku, kutsudes selle Royal Enfield Garage Café -ks.
Teise maailmasõjaaegse Royal Enfield Flying Flea auks esitletakse Duxfordis, Suurbritannias, Royal Enfield Classic 500 Pegasust, mida toodetakse üle maailma ainult 1000 eksemplari. india turule mõeldud 250 ratast müüakse maha alla 3 minutiga.
18-aastane California võidusõitja Cayla Riva saavutab enda Continental 650 Twiniga Bonneville’i soolaväljadel uue maismaa kiirusrekordi 157.053 mph (252.752 kmh).
Suurbritannia tehnoloogiakeskuses arendatakse välja 838cc kontseptsioonmootor, millega võeti eeskuju 1930. aastate 1140cc KX V-twin mootorist.
Vaatamata suurele lumehulgale ja -30-kraadisele pakasele, vallutab üheteistkümnest Royal Enfieldi sõitjast koosnev meeskond 5,540m kõrgusel oleva Karakoram´i kuru. See on esimene kord, kui seda suudetakse teha mootorrattaga. Johnny Brittaini 1950ndate saavutuste auks tullakse välja Bullet Trials Works 500 koopiaga.
Interceptor 650 võidab üle maailma mitmeid prestiižseid auhindasid.
Lõpetatakse 500cc UCE mootori tootmine. Buenos Aireses avatakse uus Royal Enfieldi CKD tootmisliin, mille avamist külastab Argentiina president, Alberto Fernández.
Alustatakse unikaalse rataste personaliseerimise võimalusega, Make-It-Yours (MIY), millega kliendid saavad kas veebis, äpis või poes kohapeal endale sobiva ratta konfigureerida.
Royal Enfield tähistab 120 aastat mootorrataste tootmist.